Dobiegła końca konferencja licencyjna PZPS dla trenerów męskich zespołów występujących na szczeblu centralnym od 2. ligi wzwyż w Chorzowie. Przeszło 100 szkoleniowców od 15 do 16 maja wzięło udział w spotkaniach i miało możliwość obejrzenia pierwszego towarzyskiego meczu męskiej reprezentacji Polski w katowickim Spodku z reprezentacją Niemiec przy okazji wydarzeń związanych z Aleją Gwiazd w Katowicach. Nie brakowało ciekawych dyskusji, analiz i rozmów kuluarowych. Wśród wykładowców pojawił się między innymi selekcjoner męskiej kadry: Nikola Grbić, który poprowadził swój wykład po polsku. Udział w corocznych spotkaniach konferencyjnych jest niezbędnym elementem procesu licencyjnego.
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od oficjalnego powitania szkoleniowców z całej Polski przez Krzysztofa Felczaka, dyrektora Pionu Szkolenia PZPS i Mariana Kardasa, członka Wydziału Trenerskiego PZPS. Jako pierwszy swój wykład poprowadził trener przygotowania motorycznego Aluron CMC Warta Zawiercie, Jakub Gniado. Uczestnicy zapoznali się z Monitoringiem obciążeń zewnętrznych z użyciem systemu VERT na przykładzie zespołu Aluron CMC Warta Zawiercie w sezonie 2023/2024. Przy użyciu nowych technologii sztab szkoleniowy jest w stanie dostosować poziom obciążeń do możliwości indywidualnych zawodników, modulować pracę całego zespołu i zapobiegać dzięki temu m.in. urazom. Jest to możliwe za sprawą cotygodniowego raportu, który trafia do głównego trenera - to daje możliwość porównania i kontroli obciążeń zespołu.
Drugi rok z rzędu dla szkoleniowców znalazł czas w okresie przygotowań trener Nikola Grbić, który praktycznie całe spotkanie przeprowadził w języku polskim. W tym roku omawiał system blok-obrona, który wykorzystuje w pracy z reprezentacją Polski. W prezentacji i momentami przy tłumaczeniu pomagał selekcjonerowi analityk polskiej reprezentacji, Marcin Nowakowski.
Najważniejsza w siatkówce jest technika – dla mnie to bardzo ważne w każdym siatkarskim elemencie. Gdy brakuje umiejętności technicznych, nie można wykonywać dobrze założeń taktycznych. Dlatego na początku, szczególnie w tym okresie przygotowań polskiej reprezentacji pracujemy ponownie z wykorzystaniem ćwiczeń analitycznych. Jeśli nie przerwiemy błędnie wykonywanego ćwiczenia, to ten ruch się utrwali. Możemy tworzyć nawyki dobre i zle, które będą ważne na następnym treningu i później w grze. Zawodnicy muszą wiedzieć, że wszystko należy wykonywać precyzyjnie i pracować inetncjonalnie - tłumaczył w czasie wykładu serbski szkoleniowiec. Nikola Grbić zaprosił także zainteresowanych trenerów do udziału w stażach podczas zgrupowań męskiej reprezentacji, bez względu na miejsce i poziom pracy zainteresowanych szkoleniowców.
W pierwszym dniu spotkań pojawił się na szkoleniu także Piotr Olenderek z VolleyStation, który podobnie jak podczas konferencji pionu żeńskiego omówił nowości i możliwości wykorzystania polskiego programu statystycznego i analitycznego. Ostatnie wykład poprowadził psycholog sportu, Marcin Brela, który na co dzień pracuje z zespołami i zawodnikami różnych dyscyplin. Rozmawiał ze szkoleniowcami o specyfice pracy trenera, presji jaka z nią się wiąże. Zwracał uwagę m.in. na obciążenia i oczekiwania, które w zawodzie trenera mogą prowadzić do wypalenia i przybliżał sposoby, dbania o swoje zasoby, motywację i balans. Omawiał również jak w sposób zdrowy regulować swoje emocje, jak układać priorytety, pozostając profesjonalistą w swojej dziedzinie.
Czwartkowy poranek otworzył Piotr Graban z Projektu Warszawa, a obecnie asystent trenera drużyny narodowej Ukrainy. Szkoleniowiec brązowych medalistów PlusLigi poprowadził tematyczne spotkanie o roli trenera jako lidera: Ważne, aby zawsze postawić się w dwóch rolach, patrzeć na problemy niejednostronnie i nieegoistycznie, aby móc odpowiednio wcześnie reagować. Trener, to wzór, mentor, lider. Szkoleniowiec musi potrafić wcielać się w każdą z ról, szczególnie w dzisiejszych czasach. Pionier i wizjoner, zawsze musi być jakiś cel pracy. Intencjonalność w działaniu, organizacja, przygotowanie, są w tym wszystkim bardzo istotne.
W Chorzowie swoją prelekcję poprowadził bardzo dobrze znany w Polce Raul Lozano, trener reprezentacji Ukrainy, a przed laty reprezentacji Polski (wicemistrzostwo świata 2006 rok): Metodyka pracy, w jaki sposób muszę pracować, aby osiągnąć założenie, które przyjąłem przed pracą z moim zespołem. Wszystko jako trener muszę dostosować do zawodników, z jakimi w danym momencie pracuję i wszystko powinno być jasne dla nich także, a nie tylko dla szkoleniowca.
We wczesnych godzinach popołudniowych Mateusz Zimoch, trener przygotowania motorycznego mistrzowskiej drużyny Chemika Police omówił Planowanie treningowe, monitorowanie obciążeń oraz współpracę na linii trenerzy techniczni - trener przygotowania motorycznego.
Dodatkowym gościem był Wojciech Maroszek, szef sędziów PZPS, który tradycyjnie omówił miniony sezon i przybliżył trenerom nadchodzące zmiany w przepisach i wizję współpracy na kolejne lata.
Zgromadzeni licznie trenerzy wysłuchali także wystąpienia Dawida Michora z GKS-u "Wieżyca 2011 Stężyca", który przybliżył doświadczenia związane z udziałem w konwencji trenerskiej w Stanach Zjednoczonych i zachęcał do doskonalenia się i poszukiwania inspiracji u innych, a także do wymiany doświadczeń.